Bio Organic káva je káva, ktorá sa pestuje a vyrába metódami, ktoré sú environmentálne a sociálne zodpovedné a nespoliehajú sa na používanie syntetických hnojív, pesticídov alebo iných chemikálií.

Aby bola káva certifikovaná ako organická, musí sa pestovať na farme, ktorá je certifikovaná ako organická uznanou nezávislou organizáciou. To znamená, že farma dodržiava prísne usmernenia pre hospodárenie s pôdou, ochranu vody a odpadové hospodárstvo a nepoužíva syntetické chemikálie ani geneticky modifikované organizmy (GMO).

Bio káva sa zvyčajne pestuje s použitím prírodných hnojív, ako je kompost alebo maštaľný hnoj, a často sa pestuje tradičnými poľnohospodárskymi technikami, ktoré menej poškodzujú životné prostredie. Môže ísť o techniky, ako je pestovanie kávy v tieni, ktoré zahŕňa pestovanie kávovníkov pod korunami stromov, ktoré poskytujú prirodzený tieň a chránia rastliny pred priamym slnečným žiarením.

bio-organicka  káva

Porovnanie bio-organickej a bežnej kávy

Pestovatelia organickej kávy nepoužívajú na svoje kávovníky syntetické hnojivá, pesticídy, herbicídy ani iné chemické vstupy. Namiesto toho sa spoliehajú na prírodné metódy, ako je kompostovanie a striedanie plodín, ktoré vyživujú pôdu a bojujú proti škodcom.

Na druhej strane, bežna káva je káva, ktorá sa pestuje tradičnejšími metódami, pri ktorých sa môžu používať syntetické chemikálie. Tieto chemikálie môžu byť škodlivé pre životné prostredie aj pre ľudí pracujúcich na kávových farmách.

Medzi bio organic a non-organic kávou existuje niekoľko kľúčových rozdielov:

Vplyv na životné prostredie

Bio káva sa pestuje metódami, ktoré sú udržateľnejšie z hľadiska životného prostredia a majú menší vplyv na životné prostredie. Non-organic káva sa môže pestovať metódami, ktoré viac poškodzujú životné prostredie v dôsledku používania syntetických chemikálií.

Zdravie

Organic káva sa vo všeobecnosti považuje za zdravšiu, pretože sa pestuje bez použitia syntetických chemikálií, ktoré môžu byť škodlivé pre ľudské zdravie. Na druhej strane, non-organic káva môže obsahovať zvyšky týchto chemikálií.

Chuť

Niektorí ľudia sa domnievajú, že bio-organická káva má bohatšiu a plnšiu chuť ako neorganická káva. Môže to byť spôsobené tým, že organické kávovníky sa pestujú v zdravšej pôde, čo vedie k zdravším a aromatickejším zrnám.

Cena

Je často drahšia ako tradičná káva, a to z dôvodu dodatočnej práce a nákladov spojených s jej udržateľným pestovaním.

Celkovo je hlavným rozdielom medzi bio organic a non-organic kávou spôsob jej pestovania a jeho vplyv na životné prostredie a ľudské zdravie. Ak vás tieto otázky znepokojujú, možno budete chcieť zvážiť výber organickej kávy.

Bio Organic káva: výhody, porovnanie s tradičnou kávou

Jednou z hlavných výhod bio-organickej kávy je, že sa vo všeobecnosti považuje za ekologickejšiu a udržateľnejšiu ako tradičná káva. Môže byť aj zdravšia pre ľudí, ktorí ju pestujú a zbierajú, pretože nie sú vystavení škodlivým chemikáliám používaným pri konvenčných spôsoboch pestovania.

S pitím bio organic kávy sa spája viacero potenciálnych zdravotných výhod. Medzi najvýznamnejšie výhody patria:

  • Znížuje riziko niektorých ochorení: Niektoré výskumy naznačujú, že pitie kávy vrátane organickej kávy môže znížiť riziko niektorých ochorení, ako je Parkinsonova choroba, cukrovka 2. typu a niektoré druhy rakoviny.
  • Môže zlepšiť funkciu mozgu: Káva, vrátane organickej kávy, obsahuje kofeín, ktorý je stimulantom, ktorý môže pomôcť zlepšiť funkciu mozgu a zvýšiť bdelosť a sústredenie.
  • Zlepšuje fyzickú výkonnosť: Kofeín, ktorý sa nachádza v bio organic káve, preukázateľne zlepšuje fyzickú výkonnosť vrátane vytrvalosti a sily.
  • Môže chrániť pred niektorými neurodegeneratívnymi ochoreniami: Niektoré výskumy naznačujú, že káva vrátane bio-organickej kávy môže mať neuroprotektívne účinky a môže pomôcť znížiť riziko niektorých neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.
  • Znižuje riziko niektorých druhov rakoviny: Niektoré štúdie zistili, že káva vrátane organickej kávy môže prispieť k zníženiu rizika niektorých druhov rakoviny, ako je rakovina pečene a hrubého čreva.
Bio káva

Je dôležité poznamenať, že tieto potenciálne zdravotné prínosy sa stále skúmajú a na úplné pochopenie vzťahu medzi kávou a zdravím je potrebný ďalší výskum. Okrem toho je dôležité konzumovať kávu s mierou, pretože pri nadmernej konzumácii môže mať negatívne vedľajšie účinky.

Pokiaľ ide o chuť, organická káva sa vo všeobecnosti považuje za podobnú neorganickej káve, hoci niektorí ľudia tvrdia, že má bohatšiu a komplexnejšiu chuť.

Celkovo je organická káva obľúbenou voľbou pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o environmentálny a sociálny vplyv svojej kávy.

Kava Liberica: Unikátny zážitok pre skutočných milovníkov kávy

Je dátum praženia kávy dôležitý?

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *