Prezradím vám malé tajomstvo. Dlhé roky som nepoužíval váhu na kávu. V tých časoch bolo váženie kávy ako hra ruskej rulety. Chytil som polievkovú lyžicu a odhadol správne množstvo vopred namletej kávy na ranný nápoj.

Potom som ju hodil do papierového filtra a stlačil tlačidlo štart na automatickom kávovare. Bolo to úplne náhodné a odvážené od oka, a netreba zdôrazňovať, že väčšinou moja káva chutila ako špinavá voda na riad.

Našťastie je to už minulosť a predtým, ako som objavila svoju lásku ku káve a všetky ďalšie chuťové výhody, ktoré prináša príprava poriadnej šálky správnym spôsobom, pomocou váhy na kávu.

Nikdy ma neprestane prekvapovať počet ľudí, ktorí vyhodia nemalé peniaze za drahé kávovary a mlynčeky, ktoré sú vybavené všetkými zvončekmi a píšťalkami, ale zrnkovú kávu si stále merajú plastovou odmerkou.

Používanie váhy na kávu je spoľahlivý spôsob, ako získať konzistentný hrnček kávy s výbornou chuťou. Faktorom číslo jeden pre skvelú chuť kávy je správny pomer kávy a vody.

Nezáleží na tom, či máte ten najlepší kávovar na svete a niekoľko špičkových kávových zŕn. Ak nemáte správny pomer už od začiatku, na ostatné môžete zabudnúť.

Prečo by som mal používať kávovú váhu?

Počúvajte. Ak chcete zakaždým pripraviť šálku kávy s vynikajúcou chuťou, mali by ste používať váhu na kávu - je to tak jednoduché. Správne odmeranie vody a kávy je nevyhnutné.

Dôsledné varenie kávy je veda. V závislosti od pomeru vody a kávy, ktorý sa rozhodnete použiť, je úplne možné zmeniť chuť kávy, a to niekedy nie príjemným spôsobom.

Niektoré druhy kávy chutia najlepšie pri štandardnom pomere varenia 1:15. Iné zrnkové kávy si naopak vyžadujú mierne zmeny v pomere sparovania. To sa dá dosiahnuť len testovaním a, samozrejme, použitím kávovej váhy na presné meranie a zaznamenávanie rôznych premenných varenia.

Môžem si kávu jednoducho nabrať?

No, môžete, ale nemáte žiadnu záruku, že keď nabudúce siahnete po naberačke, budete mať rovnako chutnú šálku kávy - opäť len odhadnete správne množstvo.

Použitie naberačky alebo dokonca polievkovej lyžice sa dá do istej miery urobiť, ale nikdy to nebude presné, pokiaľ nepoužijete váhu a nezmeriate presnú hmotnosť kávy aj vody.

Tu je dôvod. Kávové zrná z rôznych regiónov a s rôznym profilom praženia budú mať rôznu hustotu. Takže jedna dávka s rovnakým objemom môže mať úplne odlišnú hmotnosť a nedá sa porovnať s objemom.

Váženie podľa hmotnosti, a nie podľa objemu, zabezpečí, že na každú pripravovanú kávu použijete rovnaké množstvo kávy.

7 najlepšie hodnotených váh na kávu pre domácnosť

Nižšie sme pre vás vybrali sedem najlepších digitálnych váh na kávu pre tento rok. Všetky z nich fungujú výnimočne dobre a zaškrtávajú všetky položky, na ktoré sme upozornili vyššie.

Taktiež sme sa uistili, že sme zahrnuli váhy pre všetky rozpočty - takže ak hľadáte jednoduchú váhu, ktorá splní svoju úlohu, alebo ak dávate prednosť zariadeniu, ktoré je nabité funkciami a vlastnosťami, máme pre vás riešenie.

Inteligentná váha na kávu Brewista

Inteligentná váha na kávu Brewista

Nebudem sa obchádzať okolo kríka, táto digitálna váha na kávu Brewista je fantastická, a dokonca mám nejakú lásku k jasnému oranžovému podsvieteniu, ktoré osvetľuje LCD displej.

Váha Brewista Smart bola od základu navrhnutá s ohľadom na skutočných znalcov kávy. Všetko na tejto váhe bolo pridané tak, aby vám uľahčilo život, a vďaka šiestim rôznym používateľským režimom máte pokryté prakticky všetky typy prípravy kávy od french pressu až po aeropress.

Ak ste stará škola a radšej nepoužívate vstavané režimy varenia a používate váhu Brewista ako štandardnú váhu, vyberte "režim 1" a používajte váhu bez automatického časovača alebo možnosti automatického tárovania.

Ak pravidelne pijete espresso, režimy 2 až 5 vás nadchnú. Keď si vyberiete napríklad režim 2, máte potom k dispozícii inteligentnú váhu, ktorá sa po položení šálky espressa na gumovú platformu automaticky tára a tiež sa hneď spustí časovač - skvelé na zvládnutie dokonalého "ťahu".

Ak ste skôr typom Chemex alebo V60, vyberte si režim 6, ktorý je predprogramovaný na prelievanie. Inteligentná váha II už pozná nariadené kroky pre správnu prípravu nálevu.

Medzi ďalšie pozoruhodné vlastnosti váhy Smart Scale patrí odolná silikónová ochranná podložka, ktorá chráni váhu pred náhodným rozliatím. Váha má hmotnostnú kapacitu 2000 g s presnosťou v rozmedzí - 0,1 g.

Timemore Black Mirror

Timemore Black Mirror

Ďalšou váhou, ktorá sa dostala do nášho zoznamu, je jednosenzorová váha Timemore Black Mirror. Táto váha vyzerá dizajnovo veľmi podobne ako ikonické váhy Acaia, ktoré sa ukázali ako horúci artikel medzi baristami a kávovými maniakmi.

Dobrou správou však je, že Timemore je oveľa cenovo dostupnejšia. Je prakticky o polovicu lacnejšia ako populárna kvapková váha Acaia.

Nenechajte sa však odradiť nízkou cenou. Timemore stále disponuje dostatočným množstvom funkcií, aby bol každý kávový fanatik spokojný.

Iste, nie je vybavená technológiou Bluetooth a predprogramovanými nastaveniami varenia, ale vďaka zjednodušenému prístupu sa môžete sústrediť na varenie a nie na tlačidlá a nastavenia - Timemore je len váha a časovač; presné a jednoduché (na 0,1 G), to je všetko, čo potrebujete.

Veľkosť Timemore je pre väčšinu ideálna, nie je príliš veľká ani príliš malá, niekde medzi Acaia Pearl alebo Lunar - je to ideálna veľkosť na prípravu pour-over alebo espressa.

Opäť porovnávam Timemore s Acaia, ale sú veľmi podobné. Black Mirror pôsobí mimoriadne odolne, povedal by som, že viac ako vyššie uvedená inteligentná váha na kávu Brewista. Timemore získava bonusové body aj za to, že vyzerá úžasne posadený na kuchynskej linke.

Rovnako ako váha na kávu Brewista, aj Timemore Black Mirror sa dodáva so zabudovanou lítiovou batériou s kapacitou 1600 mAh; na nabíjanie používajte bežný USB-C.

Profesionálna váha na kávu Hario Drip

Profesionálna váha na kávu Hario Drip

Ak sa už nejaký čas pohybujete v oblasti špeciálnej kávy, nepochybne ste sa stretli so značkou Hario. Táto japonská spoločnosť je priekopníkom niektorých z najobľúbenejších mlynčekov na kávu a kávovarov na zalievanie - napríklad Hario V60 Drip.

Majú celkom elegantný rad digitálnych váh na kávu, ktoré sa stali základom pre baristov na celom svete.

Táto elegantne vyzerajúca biela váha má minimalistický dizajn aj funkcie. V skutočnosti sa Hario dodáva len so základným časovačom a bežnou stupnicou.

Ak vám záleží len na tom, aby ste si kávu presne odvážili a dokázali si načasovať dokonalý rozkvit a zalievanie, váha Hario je ideálna.

Presné meranie je to, v čom váha Hario skutočne vyniká - vďaka presným krokom po 0,1 gramu viete, že vaša káva je tam, kde má byť, aby ste ju dokonale uvarili. Časovač na ľavej strane vám umožní ľahko sledovať časovo náročné metódy varenia.

Na rozdiel od niektorých iných váh s predinštalovanými dobíjacími batériami je Hario stará škola a je napájaná dvoma batériami AAA.

Nemusíte sa však báť, pretože zariadenie je vybavené funkciou vypnutia po 5 minútach, aby sa šetrila životnosť batérií.

Za zmienku stojí aj to, že Hario nie je vodotesná. Iste, zvládne špliechanie kávy alebo niekoľko kvapiek z portafiltra, ale nečakajte, že vydrží rozbitú šálku kávy alebo kvapku v kuchynskom dreze.

Všimol som si, že ak pridávate kávové zrná príliš rýchlo, stupnica má tendenciu zaostávať. Táto pomalá odozva môže byť spočiatku nepríjemná a spôsobuje, že prekročíte množstvo kávy, ktoré ste chceli odmerať.

Keď si však uvedomíte, že kávu musíte pridávať postupne, nie je to problém.

Nie je to problém, ktorý by sa týkal len digitálnej váhy Hario. Mnohé z najlepších váh na kávu trpia touto pomalou oneskorenou odozvou; je to skôr kompromis za väčšiu presnosť než rýchlosť.

Minimalistická váha na prípravu kávy Acaia Pearl

Minimalistická váha na prípravu kávy Acaia Pearl

Acaia Peral je medzi nadšencami na celom svete vysoko cenená ako crème de crème kávových váh. Je vybavená celým radom funkcií, vlastností a dokonca aj aplikáciou na prípravu kávy s pripojením Bluetooth, ktoré posunú prípravu kávy na vyššiu úroveň - a nezabúdajme, že vyzerá fantasticky!

Špeciálna aplikácia Acaia umožňuje bezproblémové pripojenie váhy na zaznamenávanie a zdieľanie základných údajov o príprave kávy, ako sú napríklad použité kávové zrná a hmotnosť vody. Môže dokonca pomôcť pri výpočte najlepších pomerov - podľa mňa celkom šikovné.

Ak hľadáte recepty na prípravu kávy, aj v tomto oddelení má pre vás pripravenú ponuku!

Okrem úžasnosti aplikácie je táto váha na kávu naozaj veľmi presná - akože naozaj presná. Meria s presnosťou na desatinu gramu, čo je šialené. Je taká presná, že je citlivá aj na zmeny hmotnosti spôsobené odparovaním.

Ak chcete vytočiť svoje espresso, táto jasná presnosť vám vyčarí úsmev na tvári.

Váha Acacia Pearl je rýchla. Nemá žiadne oneskorenie ani oneskorenie a čas odozvy 20 ms zaplní obrazovku takmer okamžitými údajmi.

Pri pohľade na dizajn má zariadenie iba dve funkčné tlačidlá, ktoré sú obe aktivované dotykovým senzorom, a nie typickými tlačidlami, ktoré sa nachádzajú na iných váhach.

Vďaka tomu sa váha ľahko utiera, ale náhodný zásah jedného zo senzorov uprostred varenia sa môže rýchlo stať, ak si nedáte pozor.

Podľa môjho názoru je obrazovka displeja pomerne malá, ale myslím si, že ide skôr o to, aby ste sa pozerali na synchronizovanú aplikáciu v mobilnom telefóne než na malú obrazovku na váhe.

Ak vám nevadí utratiť malé množstvo peňazí za super presnú váhu a nezabúdajme, že vyzerá pôsobivo, Acaia Pearl je skvelá voľba.

Cenovo výhodná digitálna váha Coffee Gator s časovačom

Cenovo výhodná digitálna váha Coffee Gator s časovačom

Ak sa nechcete vrhnúť na niektorú z drahých váh uvedených vyššie a hľadáte niečo, čo je trochu viac rozpočtovo výhodné, vrelo odporúčam, aby ste sa pozreli na digitálnu váhu Coffee Gator.

Patrí medzi jednu z najlepších lacných váh na kávu, ktoré sme našli, a funguje rovnako dobre ako vyššie uvedené váhy na kávu.

Aj keď ide o lacnú váhu na kávu, stále je vybavená základnými potrebnými funkciami, ako je napríklad zabudovaný časovač a tlačidlo tara. Stlačením tlačidla môžete tiež ľahko prepínať medzi uncami a gramami - je príjemné mať možnosť používať imperiálne alebo metrické jednotky.

Všetky informácie sa prehľadne zobrazujú na veľkom jasne zelenom LCD displeji.

Ďalšou príjemnou funkciou Coffee Gator je možnosť prepnutia na mililitre (ml). Môžete si teda odvážiť celú zrnkovú kávu v gramoch a potom nastaviť Hario V60 - napríklad stlačiť tara a potom vybrať mililitre, aby ste presne vedeli, koľko vody máte naliať bez toho, aby ste museli robiť nejaké prepočty za pochodu uprostred varenia.

Gumová podložka je šikovným doplnkom. Pomáha udržať klzkú sklenenú karafu na mieste a zabraňuje nechcenému rozstreku kávy na telo váhy. Keď už hovoríme o presnosti - Gator je presný od 0,003 uncí do 6,6 libier.

Váha Coffee Gator je ideálnou voľbou pre každého, kto začína svoju cestu domáceho varenia kávy.

Profesionálna digitálna kuchynská váha Ozeri Touch

Profesionálna digitálna kuchynská váha Ozeri Touch

Áno, toto je najlacnejšia váha na kávu v našom zozname, dokonca lacnejšia ako vyššie uvedená váha Gator. Nenechajte sa však zmiasť zvýhodnenou cenou, váha Ozeri stále ponúka množstvo funkcií a dokáže sa postaviť aj proti iným prémiovým kávovým váham.

Váha Ozeri umožňuje vážiť v librách, kilogramoch, gramoch a unciach, takže máte postarané o váženie kávových zŕn a vody.

Ako by ste očakávali na každej váhe, Ozeri Touch je vybavená tlačidlom tara, ktoré sa ovláda iba prejdením prsta po povrchu z tvrdeného skla.

Jediné, čo váhe Ozeri chýba, je časovač - ale hej, za túto cenu sa naozaj nemôžete sťažovať!

Stojí za zmienku, že váha Ozeri Touch sa môže pochváliť štyrmi vysoko presnými snímačmi GFX, ktoré vám poskytnú presné merania od 0,05 oz do 12 libier (1 gram až 5750 gramov).

Profesionálna digitálna kuchynská váha Ozeri Touch je vynikajúcou voľbou, ak hľadáte štýl a praktickosť v jednom, pretože toto zariadenie má približne rovnakú veľkosť ako iPad - ideálne na uloženie do kuchynskej zásuvky.

Digitálna váha na kávu KitchenTour s časovačom

Digitálna váha na kávu KitchenTour s časovačom

Posledným odporúčaním na našom zozname je váha na kávu KitchenTour. Ak vás zaujíma cena - pravdepodobne sa nachádza medzi váhami Gator a Ozeri Touch, takže je stále v rozpočtovom pásme.

KitchenTour je vybavená akýmsi zabudovaným časovačom, veľmi potrebnou funkciou tárovania a praktickou protišmykovou silikónovou podložkou.

Čo sa mi na KitchenTour páči, sú rôzne možnosti váženia, ktoré vám umožnia bez námahy prejsť z merania tekutín na meranie pevných látok stlačením tlačidla. Ak zostaneme pri téme hmotnosti - váha má presnú kapacitu od 0,3 g do 3 000 g.

Priznám sa, že sa mi páči vzhľad tejto digitálnej váhy - podľa mňa; vyzerá ako niečo z Matrixu!

Na čo sa zamerať pri kúpe digitálnej váhy na kávu?

V prvom rade potrebujete digitálnu váhu na kávu a zabudnite na tie objemné, nadrozmerné váhy s červenou ručičkou na ciferníku, ktoré používala vaša stará mama na váženie múky.

Najlepšia váha na kávu musí byť malá a kompaktná s presnosťou na dve desatinné miesta. Uistite sa, že váha na kávu má tlačidlo tara, ktoré vynuluje hmotnosť.

Je to dôležité najmä preto, že na váhu budete umiestňovať rôzne varné zariadenia a pred nalievaním budete musieť začať od nuly.

Je dobré vybrať si váhu odolnú voči vode alebo aspoň odolnú voči striekajúcej vode. Aj veľmi skúsenému baristovi sa stane, že na váhu náhodne kvapne alebo vyleje kávu.

Je zabudovaný časovač kávy nevyhnutný?

Aj áno, aj nie, tu je môj názor na to.

Dobrá základná váha na kávu bude úplne v poriadku pre väčšinu z vás, ktorí chcete presne odvážiť kávu.

Ak však predpokladáte, že budete doma často variť zalievanú kávu, odporúčam vám vybrať si váhu so zabudovaným časovačom.

Vďaka nej bude príprava kávy len o niečo pohodlnejšia a nebudete musieť kupovať samostatný časovač. Navyše používanie mobilného telefónu na časovač kávy vás rýchlo omrzí.

Čo s inteligentnými váhami na kávu?

V posledných rokoch sa kávové váhy stali "inteligentnejšími" a v súčasnosti môžete nájsť špičkové váhy, ktoré sú vybavené pripojením Bluetooth. To vám umožní sledovať a monitorovať premenné pri varení kávy pomocou sprievodnej aplikácie.

Nevidím žiadnu skutočnú potrebu inteligentnej digitálnej váhy na kávu a je najlepšie ju ponechať pre profesionálnych baristov alebo tých, ktorí sa radi bavia štatistikami.

Najlepšie domáce kávovary DeLonghi

Ako vybrať správny mlynček na kávu

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *

Podobné články