Káva arabica (Coffea arabica) je druh kávy, ktorý sa široko pestuje a je najobľúbenejšou odrodou kávy na svete. Pochádza z juhozápadnej vysočiny Etiópie a v súčasnosti sa pestuje v mnohých krajinách na celom svete. Káva arabica je známa svojou sladkou, komplexnou chuťou a jemnou arómou a často sa používa v špeciálnych a špičkových kávových zmesiach. Používa sa aj ako jednodruhová káva, pričom niektoré z najvyhľadávanejších kávových zŕn arabica pochádzajú z oblastí, ako je Etiópia, Kolumbia a Kostarika.

Aký je rozdiel medzi odrodami arabica a robusta?
Káva arabica (Coffea arabica) a káva robusta (Coffea canephora) sú dva hlavné druhy kávy, ktoré sa komerčne pestujú a konzumujú na celom svete. Hoci oba druhy patria do rodu Coffea, majú niektoré výrazné rozdiely vo svojich vlastnostiach a chuťových profiloch.
Jedným z hlavných rozdielov medzi kávou arabica a kávou robusta je samotná rastlina. Kávovníky arabica sú vo všeobecnosti vyššie a jemnejšie ako kávovníky robusta a pestujú sa vo vyšších nadmorských výškach, zvyčajne od 1 800 do 2 000 metrov nad morom. Na druhej strane rastliny robusty sú nižšie a odolnejšie a môžu sa pestovať v nižších nadmorských výškach, čo uľahčuje ich pestovanie a znižuje náklady na ich výrobu.
Fyzický vzhľad kávových zŕn arabica a robusta sa môže mierne líšiť, ale jedným z kľúčových rozdielov je tvar zŕn. Zrnká arabiky sú vo všeobecnosti dlhšie a štíhlejšie, majú zakrivený, oválny vzhľad. Majú tiež hladký, lesklý povrch a zvyčajne sú svetlej až stredne hnedej farby.
Na druhej strane zrná Robusta sú vo všeobecnosti kratšie a majú guľatejší tvar a valcovitý vzhľad. Majú drsnejší, matnejší povrch a zvyčajne tmavohnedú farbu.
Hoci tvar zŕn nemusí nevyhnutne svedčiť o chuti alebo kvalite kávy, môže byť užitočným spôsobom na rozlíšenie zŕn arabiky a robusty. Medzi ďalšie fyzické rozdiely medzi týmito dvoma druhmi patrí veľkosť zŕn (zrná arabiky sú zvyčajne väčšie) a počet zŕn na kilogram (zrná arabiky sú zvyčajne početnejšie).
Treba spomenúť, že vzhľad kávových zŕn môžu ovplyvniť aj faktory, ako je pôvod, podmienky pestovania a stupeň praženia, takže nie vždy je možné presne určiť zrno ako arabiku alebo robustu len na základe jeho vzhľadu.

Ďalším kľúčovým rozdielom medzi týmito dvoma druhmi je chuť a vôňa kávových zŕn. Kávové zrná arabica sú známe svojou sladkou, komplexnou chuťou a jemnou arómou, zatiaľ čo kávové zrná robusta majú výraznejšiu, horkejšiu chuť a ostrejšiu arómu. Čiastočne je to spôsobené vyšším obsahom kofeínu, ktorý sa nachádza v zrnách robusty a ktorý môže káve dodať horkejšiu chuť.
Pokiaľ ide o ich použitie v kávových zmesiach a jednodruhových kávach, zrná arabiky sa častejšie používajú v špeciálnych a špičkových zmesiach vďaka ich komplexnejšiemu chuťovému profilu, zatiaľ čo zrná robusty sa často používajú ako plnidlo alebo na dodanie tela a horkej chuti zmesiam nižšej kvality. Zrnká arabiky aj robusty sa však môžu používať samostatne ako jednodruhové kávy a mnohé pražiarne kávy ponúkajú celý rad zmesí, ktoré obsahujú oba druhy zŕn. Vo všeobecnosti výber medzi arabikou a robustou závisí od osobných preferencií a požadovaného chuťového profilu kávy.
Krátka história arabiky
Káva arabica pochádza z juhozápadnej Etiópskej vysočiny a má dlhú a bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku.
Podľa legendy sa objavenie kávy pripisuje etiópskemu pastierovi kôz menom Kaldi, ktorý si všimol, že jeho kozy sú po zjedení červených bobúľ kávovníka energickejšie. Kaldi sa o svoj objav podelil s miestnym kláštorom a mnísi začali bobule používať na výrobu nápoja, ktorý im pomáhal zostať bdelými počas dlhých hodín modlitieb. Z Etiópie sa káva rozšírila na Arabský polostrov, kde sa pestovala a obchodovalo sa s ňou a slovo "káva" je odvodené od arabského slova "qahwah".
Časom sa káva stala obľúbeným nápojom na Blízkom východe a odtiaľ sa rozšírila do ďalších častí sveta vrátane Európy a Ameriky. Káva arabica zohrala významnú úlohu v rozvoji svetového obchodu s kávou a dodnes je najrozšírenejšou pestovanou a konzumovanou odrodou kávy.
V súčasnosti sa káva arabica pestuje v mnohých krajinách sveta, okrem iného v Brazílii, Kolumbii, Etiópii a Kostarike. Je známa svojou sladkou, komplexnou chuťou a jemnou arómou a často sa používa v špeciálnych a špičkových kávových zmesiach. Používa sa aj ako jednodruhová káva, pričom niektoré z najvyhľadávanejších kávových zŕn arabica pochádzajú z oblastí, ako je Etiópia, Kolumbia a Kostarika. Celkovo história kávy arabica odráža celosvetovú príťažlivosť a kultúrny význam tohto obľúbeného nápoja.

Kde sa Arabica pestuje?
Káva arabica v súčasnosti sa pestuje vo mnohých krajinách Afriky, ako aj v Strednej a Južnej Amerike, Karibiku a niektorých častiach Ázie. Medzi hlavné krajiny, v ktorých sa káva arabica pestuje, patria:
- Brazília: Brazília je najväčším producentom kávy na svete a väčšinu jej produkcie tvoria kávové zrná arabica.
- Kolumbia: Kolumbia je známa svojou vysokokvalitnou kávou arabica, ktorá sa pestuje v andskej oblasti krajiny.
- Etiópia: Etiópia: Etiópia je rodiskom kávy a stále je hlavným producentom kávových zŕn arabica, ktoré sa pestujú na vysočine krajiny.
- Kostarika: Kostarika: Kostarika je známa svojou kvalitnou kávou arabica, ktorá sa pestuje v strednej a západnej časti krajiny.
- Honduras: Honduras: Honduras je hlavným producentom kávy arabica, ktorá sa pestuje v západnej časti krajiny.
- Vietnam: Vietnam: Vietnam je relatívne novým hráčom v kávovom priemysle, ale stal sa významným producentom kávových zŕn arabica, ktoré sa pestujú v centrálnej časti krajiny.
Káva arabica sa celkovo pestuje v mnohých krajinách sveta, pričom hlavné produkčné oblasti sa nachádzajú v tropických oblastiach Ameriky, Afriky a Ázie.

Všetko o kávovníku arabica
Rastliny kávy arabica sú vo všeobecnosti vyššie a jemnejšie ako druhý hlavný druh kávy, Coffea robusta, a pestujú sa vo vyšších nadmorských výškach, zvyčajne od 1 800 do 2 000 metrov nad morom.
Kávovníky arabica sú vždyzelené kríky alebo malé stromy, ktoré môžu dorásť do výšky až 9 metrov. Majú tmavozelené lesklé listy a vytvárajú malé biele kvety, ktoré vydávajú sladkú jazmínovú vôňu. Po kvetoch nasledujú malé zelené bobule, ktoré sa počas dozrievania zmenia na červené. Vo vnútri každej bobule sa nachádza jedno kávové semeno alebo zrnko, ktoré je obklopené tenkou vrstvou dužiny.
Kávovníky Arabica majú plytký koreňový systém a sú citlivé na sucho, preto si vyžadujú pravidelné zavlažovanie a uprednostňujú vlhké prostredie. Vyžadujú tiež dobre odvodnenú pôdu a sú citlivé na mráz, preto sa zvyčajne pestujú v oblastiach s tropickým alebo subtropickým podnebím.
Zber kávových zŕn zahŕňa odstránenie zrelých bobúľ z kávovníka. Tento proces sa môže vykonávať ručne alebo mechanicky v závislosti od metódy, ktorú používa poľnohospodár. Po zbere sa kávové zrná spracujú a pražia, aby sa z nich vytvorila káva, ktorú pijeme.
Celkovo je kávovník arabica dôležitou poľnohospodárskou plodinou, ktorá sa pestuje v mnohých častiach sveta a je zdrojom jedného z najobľúbenejších nápojov na svete.

Chuť a aromatický profil kávy Arabica
Špecifický chuťový profil kávy arabica sa môže líšiť v závislosti od viacerých faktorov vrátane pôvodu, podmienok pestovania a stupňa praženia zŕn. Vo všeobecnosti sa však káva arabica vyznačuje celým radom chutí, ktoré môžu zahŕňať tóny ovocia, lesných plodov, orechov, čokolády a/alebo karamelu, ako aj príjemnú kyslosť, ktorá dodáva káve jasnú a živú chuť.
Medzi najčastejšie chuťové tóny kávy arabica patria:
- Ovocie: V závislosti od pôvodu a podmienok pestovania kávových zŕn môže mať káva arabica príchuť rôznych druhov ovocia, ako sú bobule, čerešne, citrusy a tropické ovocie.
- Oriešky: Káva arabica môže mať príchuť orechov, ako sú mandle, lieskové orechy alebo kešu, ktoré môžu dodať chuťovému profilu hĺbku a bohatosť.
- Čokoláda: Káva Arabica môže mať príchuť čokolády, ktorá môže dodať chuti jemnú, krémovú kvalitu.
- Karamel: Káva arabica môže mať príchuť karamelu, ktorá môže dodať chuti sladkú, opečenú kvalitu.
- Kyslosť: Káva arabica je všeobecne známa svojou príjemnou kyslosťou, ktorá jej dodáva jasnú, živú chuť.
Celkovo je chuťový profil kávy arabica zložitý a rozmanitý a môže byť ovplyvnený mnohými faktormi. Vo všeobecnosti sa považuje za najobľúbenejšiu a najvyhľadávanejšiu odrodu kávy vďaka svojej sladkej, komplexnej chuti a jemnej aróme.

Aký je najlepší spôsob varenia kávy arabica?
Existuje mnoho rôznych spôsobov varenia kávy arabica a najlepší spôsob závisí od osobných preferencií a typu použitej kávy. Medzi bežné spôsoby prípravy kávy arabica patria:
- Kávovar na odkvapkávanie: príprava kávy v kávovare na odkvapkávanie je obľúbený a pohodlný spôsob varenia kávy. Funguje tak, že sa ohrieva voda a pomocou nej sa získava chuť z kávových zŕn, ktoré sa potom odkvapkávajú do karafy alebo hrnčeka. Kávovary na odkvapkávanie sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a štýloch a môžu sa používať s celými zrnami aj s vopred namletou kávou.
- French press: jednoduchý a tradičný spôsob prípravy kávy. Skladá sa z valcovej sklenenej alebo nerezovej nádoby s piestom a kovového alebo nylonového sieťového filtra. Pri použití french pressu sa do nádoby vloží nahrubo zomletá káva, pridá sa horúca voda a zmes sa nechá niekoľko minút lúhovať. Potom sa stlačí piest, aby sa oddelila kávová usadenina od tekutiny, a káva sa naleje do hrnčeka alebo karafy.
- Chemex: to je metóda zalievania, pri ktorej sa používa kónická sklenená karafa a špeciálny filter. Pri použití kávovaru Chemex sa do karafy vloží kužeľovitý filter a pridá sa odmerané množstvo kávy. Potom sa na kávu krúživým pohybom naleje horúca voda, ktorá prepadne cez filter do karafy.
- Moka kanvica: metóda varenia na sporáku, pri ktorej sa tlak pary využíva na pretláčanie horúcej vody cez kávovú usadeninu a na prípravu silnej kávy podobnej espressu. Moka hrnce sa dodávajú v rôznych veľkostiach a sú vyrobené z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele. Moka kanvička sa používa tak, že do spodnej komory sa vloží mletá káva, do spodnej komory sa pridá voda a kanvička sa položí na sporák, aby sa zohriala. Keď voda zovrie, vytvorí sa tlak pary, ktorý vytlačí horúcu vodu cez kávovú usadeninu do hornej komory, kde sa môže zachytiť a naliať do hrnčeka alebo karafy.
Celkovo najlepší spôsob varenia kávy Arabica závisí od osobných preferencií a typu dostupného zariadenia a zdrojov. Experimentovanie s rôznymi spôsobmi varenia a pomermi kávy a vody vám pomôže nájsť dokonalý nápoj podľa vašej chuti.
Napíšte komentár
Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *