Liberica je druh kávovníka, ktorý pochádza zo západnej a strednej Afriky. Je jedným z troch hlavných druhov kávovníkov, spolu s Coffea arabica a Coffea canephora (známa aj ako Robusta).

Káva Liberica je známa svojou charakteristickou chuťou, ktorá sa často opisuje ako výrazná a dymová. Jednou z charakteristických vlastností kávy Liberica sú veľké zrná nepravidelného tvaru. Zrná majú často oválny alebo hruškovitý tvar a drsný, nerovný povrch. Zvyčajne sú väčšie ako zrná kávy Arabica a majú tmavšiu farbu, od zelenej až po tmavohnedú.

Z hľadiska obľúbenosti je káva Аrabica najrozšírenejším druhom kávy na svete a tvorí približne 60 % svetového trhu s kávou. Káva Liberica sa vo všeobecnosti považuje za menej obľúbenú ako kávy arabica a robusta a tvorí malé percento svetového trhu s kávou. Niektorí znalci kávy ju však stále oceňujú pre jej jedinečnú chuť a arómu.

Pôvod kávovníka liberica

Stručná história kávy liberica

Pôvod kávovníka liberica nie je dobre zdokumentovaný, ale predpokladá sa, že pochádza z lesov Libérie, odkiaľ pochádza aj jeho názov. Odtiaľ sa rozšírila do ďalších častí západnej a strednej Afriky, ako aj do iných častí sveta vrátane Filipín, Indonézie a Malajzie.

V 19. storočí sa kávovník dostal na Filipíny, kde sa rýchlo stal obľúbenou plodinou. Filipíny sú v súčasnosti jedným z najväčších producentov kávy Liberica na svete.

V 20. storočí začala popularita kávy Liberica klesať v dôsledku rastúcej popularity kávy Arabica a Robusta. Stále sa však pestuje v mnohých krajinách sveta vrátane Indonézie, Filipín, Vietnamu a Brazílie. Vo všeobecnosti sa považuje za menej obľúbenú ako kávy Arabica a Robusta a tvorí malé percento svetového trhu s kávou. Niektorí znalci kávy ju však stále oceňujú pre jej jedinečnú chuť a arómu.

Tvar zrná kávovníka Liberica

Chuť a aromatický profil kávy Liberica

Káva Liberica je známa svojou výraznou, dymovou chuťou a silnou arómou. Často sa opisuje ako káva s drevitou, zemitou chuťou s náznakmi ovocia a orechov. Niektorí ľudia ju opisujú aj ako kávu s korenistou alebo bylinkovou chuťou.

Z hľadiska chuťového profilu sa káva Liberica všeobecne považuje za plnšiu a robustnejšiu ako káva Arabica. Často sa tiež opisuje ako kyslejšia a menej sladká ako káva Arabica.

Všetko o kávovníku Liberica

Kávovníky Liberica sa vyznačujú veľkými zrnami oválneho alebo hruškovitého tvaru, ktoré majú drsný, nerovný povrch a sú vo všeobecnosti väčšie ako zrná kávy Arabica. Samotné rastliny sú tiež väčšie ako rastliny Arabica a môžu dorásť až do výšky 18 metrov.

Kávovníky Liberica sa vo všeobecnosti považujú za menej odolné a náchylnejšie na choroby ako kávovníky Arabica a sú tiež náročnejšie na pestovanie. Uprednostňujú teplé a vlhké podmienky a najlepšie rastú v oblastiach s dostatkom zrážok a dobre odvodnenou pôdou.

Kávovníky Liberica sa rozmnožujú semenami alebo odrezkami a trvá až tri roky, kým rastlina dosiahne zrelosť a začne produkovať zrná. Po dozretí môže jedna rastlina kávy Liberica vyprodukovať až 12 libier (5,4 kg) kávových zŕn ročne.

Kávovníky Liberica

Aký je najlepší spôsob prípravy kávy Liberica?

Existuje mnoho rôznych spôsobov prípravy kávy a najlepší spôsob prípravy kávy liberica závisí od vašich osobných preferencií a od zariadenia, ktoré máte k dispozícii. Tu je niekoľko všeobecných tipov na prípravu kávy liberica:

  • Používajte čerstvé a kvalitné zrná: Ako pri každom druhu kávy, aj pri káve liberica platí, že na dosiahnutie najlepšej chuti je nevyhnutné používať čerstvé a kvalitné kávové zrná. Hľadajte zrná, ktoré boli upražené v priebehu posledných niekoľkých týždňov a uložené vo vzduchotesnej nádobe, aby si zachovali svoju čerstvosť.
  • Zrná melte tesne pred prípravou: Mletie kávových zŕn tesne pred varením pomáha zachovať ich chuť a arómu. Ak zrná meliete príliš dlho vopred, môžu stratiť svoju čerstvosť a chutiť zatuchnuto.
  • Používajte správne množstvo kávy: Použitie správneho množstva kávy je dôležité na dosiahnutie správnej rovnováhy chuti. Všeobecne platí, že na 6 uncí vody by ste mali použiť približne 1 až 2 polievkové lyžice kávy.
  • Experimentujte s rôznymi metódami varenia: Na výber je mnoho rôznych spôsobov varenia, vrátane prekapávania, french pressu, prelievania a ďalších. Experimentujte s rôznymi metódami, aby ste našli tú, ktorá vám najviac vyhovuje.
  • Upravte teplotu vody a čas varenia: Rôzne metódy varenia môžu vyžadovať rôznu teplotu vody a čas varenia. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, dodržiavajte odporúčané pokyny pre zvolenú metódu varenia.

Dodržiavaním týchto tipov by ste mali byť schopní uvariť lahodnú šálku kávy liberica. Nebojte sa experimentovať a vyskúšať rôzne metódy varenia, aby ste našli tú, ktorá vám najlepšie vyhovuje.

Príslušenstvo na varenie kávy

Bio Organic káva: výhody, porovnanie s tradičnou kávou

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *