Nespresso je značka kávovarov a kávových kapsúl na jedno použitie, ktorú vytvorila spoločnosť Nestlé. Systém Nespresso používa kapsule alebo kapsule z mletej zrnkovej kávy a vody, ktoré sú uzavreté v malých plastových alebo hliníkových nádobách. Kapsuly sú špeciálne navrhnuté na použitie s kávovarmi Nespresso, ktoré sú navrhnuté tak, aby prepichli kapsulu a extrahovali kávu pomocou vysokého tlaku a horúcej vody.

Spoločnosť Nespresso založil v roku 1986 Eric Favre, zamestnanec spoločnosti Nestlé, a prvý kávovar Nespresso bol uvedený na trh vo Švajčiarsku v roku 1990. Odvtedy sa spoločnosť rozšírila a predáva kávovary a kapsule vo viac ako 60 krajinách sveta.

Ak chcete používať kávovar Nespresso, stačí vložiť kávovú kapsulu do kávovaru, vybrať požadovanú veľkosť porcie a stlačiť tlačidlo Štart. Prístroj potom kapsulu prepichne a extrahuje kávu, ktorá sa vydá do šálky alebo pohára.

kávovar Nespresso

Okrem štandardného radu kávovarov Nespresso ponúka spoločnosť aj rad špeciálnych kávovarov určených na prípravu rôznych druhov kávových nápojov. Napríklad rad kávovarov Nespresso Vertuo je navrhnutý špeciálne na prípravu dlhších kávových nápojov, ako sú americanos a latté, s použitím špeciálnych kapsúl, ktoré obsahujú viac kávy ako štandardné kapsuly Nespresso.

Spoločnosť Nespresso vydala aj rad kávovarov na espresso v baristickom štýle, ktoré sú určené na použitie so sypanou kávou a ponúkajú väčšiu kontrolu nad procesom prípravy. Tieto kávovary majú zvyčajne zabudovaný mlynček a umožňujú používateľovi nastaviť dávku kávy, teplotu vody a tlak extrakcie.

Spoločnosť Nespresso vyvinula aj rad ochutených a špeciálnych kávových kapsúl, ako aj rad príslušenstva, ako sú napeňovače mlieka a šálky. V posledných rokoch sa spoločnosť zamerala aj na udržateľnosť a ponúka rad ekologických kapsúl vyrobených z recyklovaných materiálov a program recyklácie použitých kapsúl.

Rozdiely medzi kávovarmi Nespresso a tradičnými kávovarmi

Rozdiely medzi kávovarmi Nespresso a tradičnými kávovarmi

Medzi kávovarmi Nespresso a tradičnými kávovarmi na espresso je niekoľko rozdielov:

Veľkosť a dizajn

Kávovary Nespresso sú vo všeobecnosti menšie a kompaktnejšie ako tradičné kávovary, čo z nich robí dobrú voľbu pre tých, ktorí majú obmedzený priestor na pracovnom stole. Tradičné kávovary na espresso môžu byť rôznych veľkostí a štýlov, od kompaktných manuálnych kávovarov až po väčšie, priemyselnejšie vyzerajúce poloautomatické alebo plne automatické kávovary.

Spôsob varenia

Kávovary Nespresso používajú vopred balené kávové kapsule alebo kapsule, ktoré sú špeciálne navrhnuté na použitie s kávovarom. Na druhej strane tradičné espresso kávovary zvyčajne používajú zrnkovú kávu, ktorá sa utlačí do filtra a extrahuje pomocou vysokého tlaku a horúcej vody.

Ovládanie

Tradičné espresso kávovary často ponúkajú väčšiu kontrolu nad procesom prípravy, napríklad vďaka zabudovanému mlynčeku a možnosti nastavenia dávky kávy, teploty vody a tlaku extrakcie. Naproti tomu kávovary Nespresso sú navrhnuté tak, aby boli jednoduché a pohodlné, s minimálnym počtom ovládacích prvkov a zameraním na konzistentné a ľahko použiteľné výsledky.

Cena

Kávovary Nespresso sú často drahšie ako tradičné kávovary a vyžadujú si aj priebežný nákup kávových kapsúl, ktorý môže byť drahší ako nákup sypanej zrnkovej kávy. Vďaka pohodliu a konzistentným výsledkom, ktoré kávovary Nespresso ponúkajú, sa však niektorým kávičkárom oplatí zaplatiť za ne viac.

Rozmanitosť

Nespresso má k dispozícii širokú škálu kávovarov a špeciálnych kávovarov vrátane kávovarov určených na prípravu dlhších kávových nápojov, ako sú americanos a latté, ako aj kávovarov pre baristov, ktoré možno používať so sypanou kávou. Tradičné kávovary na espresso sa tiež dodávajú v rôznych štýloch a veľkostiach, pričom na výber sú rôzne možnosti od manuálnych kávovarov až po plne automatické kávovary s celým radom zabudovaných funkcií.

Kávovary Nespresso

Zaver

Celkovo je Nespresso obľúbenou voľbou pre kávičkárov, ktorí chcú mať pohodlie kávovarov na jedno použitie a možnosť pripraviť si doma nápoje v štýle espressa. Hoci počiatočná investícia do kávovaru Nespresso a priebežné náklady na nákup kávových kapsúl môžu byť vyššie ako pri tradičných kávovaroch na espresso a sypanej zrnkovej káve, pohodlie a konzistentné výsledky, ktoré kávovary Nespresso ponúkajú, z nich robia obľúbenú voľbu pre mnohých milovníkov kávy.

Je dátum praženia kávy dôležitý?

Chemex kávovar: Ideálne riešenie pre chutnú a čistú kávu

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *