Môže byť zložité nájsť kávovar bez plastu. Takmer všetky kávovary obsahujú niektoré plastové časti a komponenty. Aj keď sú inzerované ako vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, môžete sa staviť, že pod kapotou je skrytý plast, ktorý nie je vidieť.

Nedá sa tomu zabrániť, plast je všade a ťažko nájdete kávovar, ktorý by neobsahoval vôbec nič. Všetky plasty však nemusia byť nevyhnutne škodlivé pre vaše zdravie. Napríklad potravinárske plasty, ktoré neobsahujú BPA, nepredstavujú žiadne riziko.

Ale keďže všetky plasty vyzerajú takmer rovnako, ako viete, ktoré sú dobré a ktorým by ste sa mali vyhnúť?

ávam, že to môže byť náročné a mnohí výrobcovia nie sú veľmi informovaní o množstve plastov, ktoré ich kávovary obsahujú, nehovoriac o tom, či neobsahujú BPA.

Dobrou novinou je, že mám rád výzvy, a preto som pre vás urobil určitý prieskum a vybral som malý výber kávovarov bez obsahu BPA. Či už dávate prednosť manuálnemu spôsobu prípravy kávy alebo stláčaniu tlačidla na automatickom kávovare, nižšie nájdete niečo pre vás.

Výber kávovarov bez obsahu BPA

Neobsahujú kávovary BPA?

Často zistíte, že lacné kávovary vyrobené v niektorých častiach Ázie obsahujú mnoho plastových komponentov, ktoré nie sú vždy bez BPA.

Krátkodobo možno ušetríte pár dolárov, ale dlhodobé zdravotné dôsledky vás môžu stáť viac.

Pri kúpe kávovaru alebo akéhokoľvek spotrebiča používaného na prípravu jedla a nápojov utratte o niečo viac a kúpte si zariadenie od renomovanej spoločnosti. Automatické odkvapkávacie a tlačidlové kávovary na jedno použitie sú veľmi obľúbené vďaka svojmu pohodliu. Napriek tomu sú tieto kávovary často tie, ktoré majú tendenciu obsahovať najviac plastu.

Znamená však nákup od renomovanej spoločnosti vždy, že neobsahuje BPA? Nie, nie je to jednoznačný ukazovateľ, takže stále musíte čítať drobné písmo na krabiciach a obaloch.

Ako zistiť, či váš kávovar neobsahuje BPA

Možno si myslíte, že kúpa kávovaru zo Spojených štátov by poskytla určité záruky, že výrobok je bezpečný na používanie a neobsahuje žiadne škodlivé chemikálie.

Žiaľ, nie je to tak a materiály BPA nie sú v USA úplne zakázané. Je teda na vás ako spotrebiteľovi, aby ste vedeli, čo kupuje.

Kávovar neobsahuje BPA

Najbezpečnejšie je vybrať si kávovar bez obsahu BPA, ktorý neobsahuje žiadne plastové komponenty alebo aspoň žiadne, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s kávou alebo vodou.

To sa ľahšie povie, ako urobí, najmä v prípade automatických kávovarov na odkvapkávanie a kávovarov na espresso, ktoré väčšinu komponentov skrývajú vo vnútri kávovaru.

Ale manuálne kávovary, ako napríklad Chemex vyrobený výlučne zo skla alebo keramický Hario V60, nemajú vôbec žiadny plast a oba varia kávu skvelej chuti!

Najlepšie kávovary bez BPA

Dobre, takže si chcete kúpiť Kávovar, ktorý neobsahuje BPA? Ako som už povedal, kryjem vám chrbát. Nižšie som preskúmal a vybral dobrý výber manuálnych a automatických kávovarov.

Pssst, môj osobný favorit je Technivorm Moccamaster. Vážne, na automatické varenie kávy nie je nič lepšie!

Automatické kávovary bez BPA

Kávovar Technivorm Moccamaster na 8 šálok kávy (59616 Kbg)

Kávovar Technivorm Moccamaster na 8 šálok kávy (59616 Kbg)

Prvým kávovarom bez BPA je Technivorm Moccamaster. Tento prémiový automatický odkvapkávací kávovar bol ručne vyrobený v Holandsku z vysokokvalitných recyklovateľných materiálov. A ak hľadáte rýchly kávovar, Technivorm dokáže vychrliť plnú 40-uncovú karafu za približne 5 minút - to nie je zlé!

Rýchlosti tohto prístroja napomáhajú špeciálne navrhnuté medené prvky, ktoré sú v porovnaní s inými automatickými kávovarmi o krok vyššie z hľadiska kvality.

Jednou z funkcií, ktorou sa kávovar Technivorm Moccamaster odlišuje od konkurencie, je funkcia nasýtenia kávy.

Na rozdiel od iných kávovarov na prekapávanú kávu, ktoré majú tendenciu naliať vodu na kávovú usadeninu na jednom mieste (pričom niektoré usadeniny často zostávajú nasýtené a iné takmer vôbec), kávovar Technivorm využíva rameno s 9 otvormi, ktoré rovnomerne pulzuje vodu na vašu kávovú usadeninu nachádzajúcu sa v koši.

To všetko sa vykonáva pri optimálnej teplote sparovania 196°-205°F, aby ste z vybranej kávy získali tú najlepšiu možnú chuť.

Jedinečná je aj varná platňa, ktorá bola skonštruovaná oddelene od zvyšku kávovaru. Neposkytuje konzistentné teplo, ktoré by mohlo kávu spáliť a urobiť ju príliš horkou, ale skôr kĺzavé teplo, ktoré sa vždy pohybuje v rozmedzí 175° a 185° F, čo zaručuje, že káva nikdy nebude spálená.

Všetky časti kávovaru Technivorm Moccamaster sú nielen 100 % bez BPA, ale neobsahujú ani BPS, BPF a ftaláty. Na prístroj sa vzťahuje aj pôsobivá 5-ročná záruka výrobcu.

Kávovar Presto na 12 šálok z nehrdzavejúcej ocele (02811)

Kávovar Presto na 12 šálok z nehrdzavejúcej ocele (02811)

Nepočuli ste? Perkolátory sa vracajú! Zabudnite na staré zaprášené perkolátory, v ktorých varila kávu vaša stará mama. Moderné kávovary sú automatizované. Presto je práve taký.

Po pridaní kávy a vody si sadnete a počkáte, kým sa rozsvieti kontrolka. Hoci dokončenie celého cyklu varenia trvá trochu dlhšie, je niečo upokojujúce na tom, že káva perkoluje na varnej doske.

Kávovar Presto je vyrobený z odolnej nehrdzavejúcej ocele vrátane koša, vnútorného priestoru a ohrievacieho telesa, takže žiadne plastové časti nikdy neprídu do kontaktu s vašou kávou.

Rukoväť je vyrobená z plastu, aby sa zabránilo prenosu tepla na ruku, ale pretože nikdy nepríde do kontaktu s kávou, nemusíte sa obávať.

Kávovar Presto dokáže uvariť až 12 šálok a len 4 šálky kávy na jednu porciu. A servírovanie je vďaka nalievaciemu výlevke hračka.

Celkovo je Presto Percolator dobrý kávovar bez BPA, ktorý prináša historické varenie do modernej doby.

OXO On Barista Brain 9-šálkový kávovar z nehrdzavejúcej ocele

OXO On Barista Brain 9-šálkový kávovar z nehrdzavejúcej ocele

Ak hľadáte kvalitný kávovar, s kávovarom OXO On Barista Brain neurobíte chybu.

Je to jeden z mála kávovarov certifikovaných americkou asociáciou Specialty Coffee Association (SCAA). Ak si nie ste istí, čo to znamená, v podstate ide o to, že kávovar musí spĺňať prísny súbor kritérií a podmienok varenia, aby získal certifikát.

Kávovar OXO ON myslí ako barista a bol naprogramovaný tak, aby eliminoval všetky dohady pri príprave šálky kávy so skvelou chuťou, stačí sa len rozhodnúť, koľko uvarenej kávy chcete, a kávovar sa postará o zvyšok. Je to celkom elegantné.

OXO ON vie, koľko vody má použiť, a kontroluje teplotu a všetko ostatné medzi tým.

Sparovací kôš funguje podobne ako vyššie uvedený kávovar Technivorm Moccamaster a využíva sprchovú hlavicu "Rainmaker", ktorá rovnomerne rozptyľuje vodu po čerstvo namletej káve, čo sa prejavuje lepšou extrakciou chuti.

Ale nielen to. Hlava využíva aj časované cykly, ktoré začínajú úvodným krátkym cyklom rozptýlenia, aby káva rozkvitla, než sa začne plný cyklus sparovania.

OXO On Barista Brain je pravdepodobne jeden z najinteligentnejších kávovarov, s ktorým som sa stretol. Jeho inteligentný mikroprocesor a ďalšie prvky šikovne preberajú vašu ruku a robia takmer všetku prácu za vás.

Kávovar Breville Grind Control (BDC650BSS)

Kávovar Breville Grind Control (BDC650BSS)

Podarilo sa mi tiež nájsť kávovar na mletie a varenie kávy bez BPA. Ak teda dávate prednosť prístroju typu "všetko v jednom", ktorý melie celé kávové zrná priamo pred varením, Breville Grind Control môže byť to, čo hľadáte. Tento kávovar má všetko, čo potrebujete na zdokonalenie skvelej chuti kávy.

K dispozícii máte 8 nastavení sily kávy - máte radi výraznú, silnú kávu? Zabudovaný mlynček s nerezovými mlynčekmi má 6 rôznych nastavení, ktoré vám poskytnú väčšiu kontrolu nad uvarenou kávou.

Navyše dlhý zoznam ďalších funkcií a nastavení, ako je napríklad automatické spustenie, objem sparovania a teplota predsparenia, ktoré si môžete upraviť podľa svojich predstáv.

Telo kávovaru Breville Grind Control bolo vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Napriek tomu sú niektoré komponenty, ako napríklad zostava kávového koša, veko karafy a nádržka na vodu, vyrobené z plastu, ale nebojte sa, sú vyrobené z plastov bez obsahu BPA. Súčasťou prístroja je aj termokarafa, ktorá výborne udržiava teplo a dokáže udržať kávu horúcu celé hodiny.

Čo ak chcete používať vopred namletú kávu zakúpenú v obchode a nechcete používať zabudovaný mlynček? Je to možné? Určite.

Kávovar má režim "predmletej" kávy, ktorý vám umožní obísť mlynček. Kávu jednoducho pridáte do koša ako do akéhokoľvek iného automatického kávovaru na odkvapkávanie.

Kávovar Mr. Coffee na 12 šálok s prepínačom (CG13-RB)

Kávovar Mr. Coffee na 12 šálok s prepínačom (CG13-RB)

Nakupujete s menším rozpočtom, ale stále chcete najlepší kávovar bez BPA? Nie je to problém.

Kávovar Mr. Coffee Switch je cenovo výhodný, ľahko sa používa a všetky plastové komponenty, ktoré prichádzajú do kontaktu s vašou kávou, neobsahujú BPA.

Jednoduchosť je to, v čom kávovar Mr Coffee žiari, a vďaka jeho základnému ovládaniu je príprava šálky kávy takmer bezchybná.

Medzi niekoľko výnimočných funkcií patrí funkcia pauzy, ktorá vám umožní rýchlo si vziať šálku kávy uprostred varenia, kým kávovar úplne skončí, a odolná sklenená karafa.

Filtračný kôš je úplne vyberateľný na rýchle a jednoduché čistenie a jednoduchá kontrolka signalizuje, či je kávovar zapnutý alebo vypnutý.

Ako som už povedal, kávovar toho nemá veľa. To však nie je na škodu a znamená to, že je menej vecí, ktoré sa môžu pokaziť - kto by aj tak potreboval baristický mozog!

Len krátka poznámka. Kávovar Mr. Coffee CG13-RB neobsahuje BPA, ale buďte opatrní, pretože nie všetky kávovary Mr. Coffee sú bez BPA, takže výber vhodného prístroja môže byť mätúci.

Zábavný fakt: Aj keď sa snažíte vyhýbať BPA, faktom je, že viac ako 90 % z nás má BPA v tele práve teraz. A väčšina z nich sa do vášho tela dostáva konzumáciou potravín, ktoré boli predávané alebo skladované v nádobách vyrobených z plastu s obsahom BPA. BPA je možné prijať aj prostredníctvom vzduchu, vody a prachu.

Manuálne kávovary bez BPA

AeroPress

AeroPress

AeroPress je môj obľúbený prístroj, ktorý používam niekoľkokrát denne. Samozrejme, že AeroPress je technicky "plastový kávovar", ale je úplne bez BPA.

Ručný kávovar bol vyrobený z polypropylénu, čo je netoxický materiál, ktorý je recyklovateľný a má tepelne odolné vlastnosti.

Ak ste kávovar AeroPress ešte nikdy nepoužívali, vyzývam vás, aby ste ho vyskúšali. Jeho používanie je také jednoduché, že ho naozaj nemôžete pokaziť, a uvarená káva je jedna z najlepších, akú kedy dostanete z manuálneho kávovaru.

V podstate skončíte so silným kávovým koncentrátom podobným espressu. Hovorím podobný, pretože nikdy nedokážete vytvoriť dostatočný tlak na uvarenie pravého espressa, ale je to dostatočne blízko na to, aby ste niečo uvarili pomocou zariadenia, ako je toto.

Ak máte radi kávu na cestách, AeroPress je dostatočne malý na to, aby sa zmestil do cestovnej tašky, a väčšina najlepších manuálnych mlynčekov na kávu sa skutočne zmestí do trubice AeroPressu.

Rozlúčte sa s instantnou kávou a zatuchnutými motelovými kávami a pozdravte AeroPress.

Hario Ceramic V60 Pour Over

Hario Ceramic V60 Pour Over

Istým spôsobom, ako si zaobstarať kávovary bez obsahu BPA, je vybrať si niečo, čo je zjednodušené.

Napríklad keramický kávovar Hario V60. Je to len jeden kus keramiky. Nie sú v ňom žiadne skryté mechaniky, obvody ani nádržky na vodu.

Práve v jednoduchosti vyniká kávovar V60 a ďalšie kávovary na prípravu kávy pour-over, ale nenechajte sa oklamať jednoduchým vzhľadom. Tento vreckový kávovar je veľmi schopný a je obľúbený u domácich kávových nadšencov aj profesionálov.

Hario V60 sa vyrába v Japonsku a dodáva sa z rôznych materiálov, ako je plast, kov a keramika. Ak vám vadia plasty s obsahom BPA, keramická verzia je určite to, čo potrebujete.

Má odolné keramické telo bez poškriabania, ktoré má kužeľovitý tvar a špirálové rebrá, ktoré napomáhajú prietoku a zabezpečujú plnú extrakciu kávy.

Ak sa vám nepáči biela farba, kávovar V60 nájdete v rôznych farbách, od červenej, ružovej, modrej až po limitovanú čiernu edíciu. Taktiež si môžete vybrať z dvoch veľkostí, od kapacity na 1 šálku až po kapacitu na prípravu 4 šálok. Na vrchole zoznamu pre zachovanie jednoduchosti.

SterlingPro French Press z nehrdzavejúcej ocele

SterlingPro French Press z nehrdzavejúcej ocele

French Press je odrazovým mostíkom pre mnohých, ktorí prechádzajú od tlačidlových automatických kávovarov k ručnej príprave kávy.

Ak sa vám zdá zalievanie kávy trochu komplikované, french press by mal byť vaším ďalším prístavom.

Tento spôsob varenia kávy je jednoduchý, stačí len nasypať niekoľko odmeriek hrubej mletej kávy, zaliať vriacou vodou a zatlačiť na piest.

SterlingPro je jedným z najlepších kávovarov French Press na trhu a má svojich verných priaznivcov. Má moderný, elegantný dizajn a dvojstennú konštrukciu, ktorá pomáha udržiavať teplo, dvojité filtračné sieťové sitko piestu a čo je najlepšie, je vyrobený z odolnej nehrdzavejúcej ocele - nikde žiadny otravný plast!

Chcete jednoduchý a ľahko použiteľný kávovar bez plastov, ktorý dokáže uvariť veľké množstvo kávy? Pozrite si kávovar SterlingPro French Press.

Sklenený kávovar Chemex

Sklenený kávovar Chemex

Sklo je ďalší materiál, ktorý je úplne bez BPA a iných nepríjemných chemikálií. Keď si spomeniem na sklenené kávovary, ako prvé mi napadne klasický Chemex.

Chemex je ďalší kávovar na prelievanie kávy podobný kávovaru Hario V60; tu sa však podobnosť naozaj končí.

Chemex používa nadrozmerné hrubé papierové kávové filtre (Made in USA) a technika pour-over si vyžaduje trochu viac zručnosti na zdokonalenie šálky kávy s výbornou chuťou.

Nenechajte sa tým však odradiť. Ak máte radi kávu, Chemex je kávovar, ktorý musíte mať vo svojej zbierke.

Telo kávovaru Chemex bolo vyrobené z neporézneho borosilikátového skla, ktoré neabsorbuje pachy ani zvyšky chemikálií, a elegantný drevený pásik s koženou väzbou pevne obopína stred, ktorý kričí eleganciou.

V ponuke nájdete rôzne veľkosti a dokonca aj Chemex, ktorý bol vyrobený z ručne fúkaného skla.

Záver

Vzhľadom na to, že BPA je spájaný so širokou škálou ochorení a chorôb, okrem iného s cukrovkou, rakovinou, astmou, obezitou a neurologickým vývojom, je rozumné pokúsiť sa odstrániť BPA z vášho každodenného života.

Ak sa orientujete v marketingovom humbugu, ktorý často sprevádza kávovary, môže byť náročné nájsť konkrétne údaje, ktoré hľadáte, najmä v prípade chemických látok a iných zložiek, ktoré chce výrobca pochovať v drobnom písme.

Zoznam, ktorý som zostavil vyššie, je však výberom niektorých najlepších kávovarov bez BPA, ktoré som našiel. V žiadnom prípade nejde o rozsiahly zoznam, ale poskytuje vám výborný začiatok, ak sa snažíte úplne zbaviť výrobkov s obsahom BPA zo svojho života.Príprava kávy v moka kanvici

Najlepšie kávovary do 100 eur

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *