Ak milujete kávu, je pravdepodobné, že ste už narazili na Moka Pot. Tento varič kávy sa nachádza takmer v každej domácnosti v celom Taliansku a je obľúbeným varičom v mnohých kaviarňach v Európe.

Hoci sa o tomto kávovare často hovorí, že dokáže pripraviť espresso, v skutočnosti neposkytuje "pravé" espresso, aké nájdete v reštauráciách alebo baroch s cappuccinom, jednoducho preto, že komerčné kávovary využívajú na prípravu dokonalého espressa vysoký tlak a často stoja viac ako osemsto dolárov.

Káva v Moka kanvici sa pripravuje pri relatívne nízkom tlaku 1 až 2 bary (100 až 200 kPa), zatiaľ čo pravá káva espresso si vyžaduje tlak 9 barov (900 kPa).

Na druhej strane, Moka Pot stojí menej ako päťdesiat eur a v porovnaní s komerčnými kávovarmi na espresso používa nepatrný tlak. Moka Pot stále pracuje s tlakom veľmi podobným spôsobom ako komerčné kávovary, ale nie je presne ako espresso, ktoré nájdete v kaviarňach na ulici, ale môže sa k nemu priblížiť.

Moka kávovar je navrhnutý tak, aby sa dal umiestniť priamo na hornú dosku sporáka, v spodnej komore sa nachádza voda a v strednom filtračnom koši mletá káva; v hornej komore sa zhromažďuje čerstvo uvarená káva. Princíp je celkom jednoduchý. V spodnej komore sa vytvára tlak, ktorý potom tlačí paru cez mletú kávu do hornej komory.

Moka Pot

Prehľad varenia v Moka Pot

Čo potrebujete:

  • Šesťšálkový varič espressa Bialetti (Moka Pot).
  • 19 gramov celých kávových zŕn (alebo vopred zomletých).
  • Kanvica (uprednostňuje sa kanvica na prelievanie).
  • Hrnček na kávu.
  • Mlynček na kávu (odporúča sa).
  • Váha na kávu.

Moka kanvička je celkom jednoduchá na zvládnutie a po prečítaní tohto návodu na varenie kávy budete určite na dobrej ceste k príprave skvelej chuti kávy.

Krok 1: Predhrejte vodu

Predhrejte vodu. Jednoducho priveďte kanvicu do varu a odstráňte ju z ohňa.

Existuje mnoho návodov na varenie v Moka kanvici, ktoré vám povedia, aby ste pridali studenú vodu priamo do spodnej komory a potom ju zohriali, ale ja s tým nesúhlasím. Odporúčam, aby ste vodu prevarili zvlášť a potom ju pridali do spodnej komory. Tým sa zabráni prílišnému zahriatiu Moka Pot, ktoré môže spôsobiť pripálenie kávy, čo zase môže dať káve kovovú chuť. Moka kávu budete stále umiestňovať na varnú dosku, ale vďaka tomu, že je predhriata, jej príprava trvá veľmi krátko.

Kanvica

Krok 2: Odvážte si kávu

Potom musíte odvážiť celé kávové zrná. Budete ich potrebovať toľko, aby ste naplnili filtračný kôš, takže v závislosti od veľkosti vášho Moka kanvičky to primerane upravte. Pre môj Moka Pot zvyčajne používam 19 gramov kávy.

Krok 3: Zomeľte si kávu

Po odvážení budete musieť pomlieť svoju celozrnnú kávu. Nastavte mlynček na kávu na stredné až jemné nastavenie; veľkosť mletia vašej kávy v Moka Pot by sa mala podobať stolovej soli. Môžete si kúpiť vopred namletú kávu.

Krok 4: Pridajte vodu do plniaceho riadku

Vezmite si vriacu vodu, nalejte ju do spodnej komory a zastavte na plniacej čiare. Ak nevidíte jasne plniacu čiaru, zastavte tesne pod tlakovým ventilom umiestneným na boku kanvice.

Varenie espressa v Moka Pot

Krok 5: Vložte filtračný kôš

Vložte kovový filtračný kôš do hornej časti spodnej komory.

Krok 6: Naplňte košík kávou

Po vložení kovového filtračného koša ho naplňte čerstvo namletou kávou (alebo vopred namletou kávou), až kým nebude na úrovni hornej časti. Kávu mierne stlačte, ale nie príliš. Uistite sa tiež, že na okrajoch okraja nie je káva, inak nedôjde k dobrému utesneniu.

Príprava kávy v moka pot

Krok 7: Zloženie moka hrnca

Hrniec zmontujte naskrutkovaním hornej komory na základňu; držte samotný hrniec, nie rukoväť. Keď začnete skrutkovať, opäť sa uistite, že na vonkajšom okraji nie je žiadna zemina.

Krok 8: Umiestnite kanvicu na kávu nad ohrev

Následne umiestnite varič Moka Brewer na varnú dosku nad mierny oheň a uistite sa, že rukoväť nie je nad otvoreným plameňom. Pokrievku skúste nechať otvorenú, aby ste mohli sledovať varenie; hovorím skúste, pretože sa vám môže stať, že káva začne všade prskať.

Moka pot

Krok 9: Sledujte, ako sa deje kúzlo!

Začnete počuť žblnkotavý zvuk a uvidíte, ako cez hornú časť filtra začne bublať sýtohnedý prúd kávy, ktorý bude postupne získavať svetlejšiu farbu. Keď farba kávy vystupujúcej cez filter začne mať svetlejšiu farbu a bublanie takmer ustane, odstráňte kanvicu z ohňa.

Krok 10: Odstráňte a vylejte

Kávu Moka nalejte do hrnčeka, pričom buďte mimoriadne opatrní a nedotýkajte sa kanvice priamo rukami - je horúca!

Krok 11: Vyčistite a vychutnajte si!

Kávu Moka zrieďte tak, ako som to urobila ja, horúcou vodou, alebo ak chcete, pridajte smotanu, mlieko, cukor alebo iné príchute v závislosti od vašich preferencií.

Káva v Moka kanvici

Tipy na varenie espressa na varnej doske

Ak zistíte, že sa stredový kovový filtračný kôš upcháva alebo ak tlakový ventil vyskočí, skúste použiť hrubšie mletie. Dbajte tiež na to, aby ste mletú kávu nezabalili príliš tesne do kovového filtračného koša; stačí ju len mierne zošliapnuť.

Ak zistíte, že varenie trvá dlhšie ako 5 minút, skúste zvýšiť teplotu, aby sa v spodnej komore vytvoril väčší tlak.

Pri varení kávy takmer vždy odporúčam používať celé kávové zrná. V prípade Moka kanvice si však môžete vystačiť s použitím vopred namletej kávy vyrobenej špeciálne pre Moka kávovar.

Ak nevlastníte váhu na kávu, jednoducho naplňte kovový filtračný kôš až po vrch.

Čo je cold brew a ako ho pripraviť doma

Najlepšie kávovary bez obsahu BPA

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *